Sugrįžimai į Paragius, teatrų krivūlė

Apie mėgėjų teatro tradicijų puoselėjimą renginyje „Sugrįžimai į Paragius“

Šiemet mėgėjų teatrų krivūlėje „Sugrįžimai į Paragius“ per dvi renginio dienas rugpjūčio 17 ir 18 dienomis apsilankė netoli penkių šimtų žiūrovų bei gausus būrys mėgėjų teatro kolektyvų. Nuo 2002 metų mėgėjų teatro kolektyvai susitinka kasmet. Ši tradicija su pertraukomis puoselėjama jau nuo 1990 metų. Šiais metais parodyta vienuolika spektaklių. Daugelis mėgėjų teatro kolektyvų Paragiuose, rašytojų seserų Sofijos Pšibiliauskienės ir Marijos Lastauskienės gimtinėje apsilankė pirmą kartą ir buvo sužavėti ypatingos Paragių dvaro auros. Daugelio šventėje dalyvavusių kolektyvų režisieriai pažadėjo būtinai ir vėl sugrįžti į Paragius. Šeštadienio renginį pradėjo Akmenės rajono savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Janina Rekašienė pasveikindama susirinkusius žiūrovus į teatro šventę, dėkodama padalinio vadovei Sandrai Sakalauskienei už pakviestus kolektyvus ir linkėdama Lazdynų Pelėdos muziejaus darbuotojams kūrybingumo bei sėkmės. Taip pat sveikinamąjį žodį tarė ir Akmenės rajono savivaldybės kultūros ir meno tarybos pirmininkas Marijus Lopaitis.
            Teatro šventę šeštadienį pradėjo Laižuvos kultūros centro mėgėjų teatras, vadovaujamas režisierės Laimos Virkutienės, ir žiūrovams padovanojo spektaklį „Valanda prieš vestuves“. Radviliškio krašto bendruomenės mėgėjų teatras parodė spektaklį „Pusmergės parodymai teisme“. Po to sekė Kauno Kazio Binkio teatro monospektaklis „Pamišėlio užrašai“ pagal Nikolajaus Gogolio pjesę. Aktoriaus Jurijaus Bykovo vaidyba kartu su violančelininko Simono Rimkaus atlikta muzika prikaustė žiūrovų dėmesį. Nuotaikinga Kauno r. Ramučių kultūros centro Voškonių laisvalaikio salės teatro "Siena" vienos dalies Igorio Kočatkovo komedija „Pamoka našlėms“, režisuota Hanos Šumilaitės, priminė kad mokytis gyvenimo mokykloje nebūna nei per vėlai, nei per  anksti. Linos Jankauskaitės režisuotas  Šiaulių kultūros centro teatro studijos „Gūšta“ vienos dalies spektaklis „Knyga“ pagal Duncaną Battmaną salėje sukūrė įtampos kupiną atmosferą, kuri išliko viso spektaklio metu. Teatrų dieną Paragiuose užbaigė Radviliškio rajono Alksniupių kultūros namų mėgėjų teatro „Pilnatis“ filosofinė  drama pagal Vydūno pjesę „Piktoji gudrybė“ ir Napoleoną Hilą „Pergudrauti velnią“, režisuotas Laimos Didžbalienės.
           Sekmadienio programą po Šv. Roko atlaidų Šiaudinės bažnyčioje pradėjo Mažeikių Juozo Vaičkaus skrajojamojo teatro Martyno Januškos režisuotas spektaklis pagal Žemaitės ir G.Petkevičaitės - Bitės kūrybą „Vaizdeliai iš grytelninkų Tupių gyvenimo“. Įspūdingi rekvizitai, autentiška spektaklio kalba bei puiki aktorių vaidyba džiugino krivūlės žiūrovus. Pasvalio rajono kultūros centro Saločių skyriaus mėgėjų teatro spektaklio metu „Nebūk babos rankšluosčiu“ vadovaujamo Andrėjos Gričiūtės, lyg veidrodyje atsispindėjo šių dienų gyvenimo realybė. Režisierės Daivos Kvaukienės sukurtas ir  Naujosios Akmenės mėgėjų teatro „Dzin“ kolektyvo parodytas spektaklis pagal R. Kaškausko pjesę „Vaiduokliai vienkiemyje“ įrodė, kad teatras gali tarnauti kaip sveikimo priemonė. Nuotaikingas,  pamokantis bei meistriškai atliktas Akmenės kultūros namų mėgėjų teatro spektaklis „Pinigėliai“ pagal Sofijos Kymantaitės – Čiurlionienės pjesę, režisuotas Redos Butnorienės įrodė, kad vien pinigai ar laukiamas palikimas negali būti gyvenimo tikslas ir padaryti žmogaus laimingu. Didelė garbė, kad Klaipėdos universiteto teatro kolektyvas, vadovaujamas Petro Bielskio, Paragiuose parodė savo premjerinį spektaklį pagal Petrą Tylainę „Du žemaičiai. Pusiau dokumentinė sakmė apie didelius vyrus - Valančių ir Daukantą“. Kupinas gelmės bei prasmės spektaklis priminė mums apie šių iškilių asmenybių indėlį į mūsų tautos kultūros istoriją. Mėgėjų teatrų krivūlės šventę „Sugrįžimai į Paragius“ vainikavo kapelos iš Kauno „Šlamutis“ koncertas, kuriai vadovauja Juozas Gricius.
              Didžiulė laimė, kad savo tėvonijoje šventės metu apsilankė rašytojos Marijos Lastauskienės anūkas Rimantas Matulis ir jo sūnus Daumantas Matulis.
             Dėkojame Akmenės rajono savivaldybės administracijai už rajono gyventojams suteiktą galimybę nemokamai atvykti į teatrų šventę Paragiuose ir sugrįžti po jos namo.
             Abi dienas šventėje vyko prekyba maistu, gaiviaisiais gėrimais, molio dirbiniais, rankdarbiais, medumi bei suvenyrais. Šeštadienį šventės svečiai po Paragių dvaro parką galėjo pasivažinėti karieta. Klėtelėje buvo galima apžiūrėti tautodailininkės Sigitos Dacienės karpinių ir riešinių parodą, kuri bus eksponuojama iki rugsėjo mėnesio pabaigos.
               Nuoširdžiai dėkojame Lopaičių šeimai už betarpišką pagalbą šventės metu bei įamžintas šventės akimirkas.

Informaciją parengė Lazdynų Pelėdos memorialinio muziejaus vadovė Sandra Sakalauskienė