Projektas „Drugelių namai”

Projektui įgyvendinti skirti 5000 Lt. Šiuo metu yra parengtos sutartys pasirašymui. Lauksime lėšų ir kibsime į darbą. Apie kokonų siuntas informacija bus pateikta vėliau.

Projekto „Drugelių namai“ vienas iš pagrindinių tikslų buvo vykti į edukacines ekspedicijas. Tai veiklai buvo skirti net keturi mėnesiai: birželis–rugsėjis. Vaikų dienos centro ir vaikų globos namų auklėtiniai su mielu noru vyko į ekspedicijas. Jiems buvo duotas fotoaparatas ir fotografuojanti filmavimo kamera. Moksleiviai jautėsi padėties šeimininkais. Daugelis iš jų šių prietaisų savo rankose anksčiau tikrai nebuvo laikę. Jiems buvo puiki proga išmokti fotografuoti ir net pafilmuoti. Apkeliautos įvairios teritorijos: Ventos regioninis parkas prie Ventos upės (pievos), Kamanų valstybinis gamtinis rezervatas (miškas ir pelkė), čia galima buvo tik vykti su rezervato darbuotojais, Purvių miškas, Paragių, Dabikinės dvaro parkai, Akmenės gamtos ir kultūros parkas (pušynas), Ventos ir Dabikinės paupiai. Moksleiviai stebėjo drugelius, vartydami knygas bandė juos atpažinti, fiksavo fotografuodami, netgi bandė juos atsargiai gaudyti specialiu entomologiniu tinkleliu, taip juos apžiūrėdami iš arčiau ir po to paleisdami skristi, nes net taškelių skirtumas ant sparnų turi reikšmės atpažįstant ir nustatant rūšį, analizavo jų gamtinę aplinką, ant kokių augalų ir netgi medžių lapų jie mėgsta nutūpti, iš kokių augalų žiedų skanauja nektarą, įsitikino, kad drugeliai skraido tik kada šviečia saulė, šilta, nėra didelio ir stipraus vėjo. Didžiąją ekspedicijos laiko dalį užimdavo drugių pastebėjimas, stebėjimas, jo vaikymasis ir laukimas, kada pagaliau jis nutūps ir pailsės, kad būtų galima nufotografuoti. Po to džiaugimasis pagautais momentais ir užfiksuotais kadrais. Lietui lyjant neteko matyti skraidančių drugių. Stebino, kad kai kurie vaikai netgi bijo arti priskrendančio drugelio. Keletą kartų į ekspedicijas vykę tie patys vaikai jau puikiai atpažino matytus drugius, vardino pavadinimus ir manau juos dar ilgai prisimins. Vaikai jautėsi svarbūs, reikalingi ir reikšmingi.

Šiuo metu projektas eina į pabaigą, o jo pabaiga dar labai įdomi ir intriguojanti. Muziejuje jau sumontuota 14 m² estetiška oranžerija, joje įrengtas ekonomiškas ir ekologiškas LED apšvietimas, ją apšildo specialus, drėgmei atsparus, elektrinis radiatorius, viduje veikia ultragarsinis oro drėkintuvas, o kitose patalpose veikia oro sausintuvai, jei prasiskverbus drėgmei, ji nepadarytų žalos kitiems muziejaus eksponatams, ypač dieninių drugių kolekcijai, kuri yra gretimoje patalpoje. Įvairių rūšių kokonai atkeliavo iš Anglijos. Iš kokonų gimsta drugeliai, jie skraido, ilsisi ir maitinasi. Gimimo procesas dažniausiai vyksta tik naktimis. Šiam procesui fiksuoti bus perkama speciali filmavimo, suveikus judesio davikliui, kamera. Kartu su ja bus montuojamas vaizdą įrašantis įrenginys. Iš tos užfiksuotos medžiagos bus galima sumontuoti mokomąjį – šviečiamąjį filmą moksleiviams apie drugelių gimimą ir gyvenimą. Jis galės būti rodomas visiems muziejaus lankytojams gretimoje patalpoje.

Svetainės sukūrimo projektą finansavo LR Kultūros ministerijos kultūros rėmimo fondas