Projektai

Projekto "Sugrįžimai į Paragius" stovykla

„Širdys pilnos etnokultūros“

 

            Lazdynų Pelėdos memorialiniame muziejuje Paragiuose 2022 m. liepos 12 – 15 dienomis vyko etnokultūros išsaugojimui ir puoselėjimui skirta stovykla „Pažink savo kraštą pagal Lazdynų Pelėdos raštą“. Stovykloje dalyvavo Tryškių miestelio bendruomenės Vaikų dienos centro lankytojai ir Akmenės meno mokyklos folkloro ansamblio „Austėja“ narės.
       Pirmoji stovyklos diena buvo skirta įvairioms juostų pynimo, vijimo, rišimo technikoms įsisavinti, žaidimams ir pirties paslaptims. Išgirdę iš muziejininkės Sandros Sakalauskienės istoriją apie Sofijos Pšibiliauskienės gebėjimą austi, susipažinę su jos austų juostų pavyzdžiais ir išklausę edukacinio užsiėmimo vadovės Augustės Gaidytės – Palaitienės įvadinės dalies apie juostų rišimo ir vijimo subtilybes, susirinkusieji kibo į darbą.  Mažieji stovyklos dalyviai juostutes pynė skritulio pagalba. Dauguma stovyklos dalyvių pasirinko sau juostą nusivyti kaladėlėmis. Ištvermingiausieji savo kantrybę išbandė pindami juostą egliniu aukštaitišku būdu. Po pietų pertraukos sekė kitos edukacinės veiklos. Pirmiausia judrių žaidimų metu sušilome ir išsijudinome žaisdami kartu Margaritos Bladženauskaitės parengtus teatralizuotus žaidimus. Po jų sekė neišdildomą įspūdį palikęs teatralizuotas pirties ritualas su Pirčiuko paslaptimis, mįslėmis ir pašmaikštavimais, apipintas kanklių skambėjimo, būgno garsų bei istorijų apie Lazdynų Pelėdą. Pirtininkė Margarita paskleidė žolelių magijos, kvapniųjų vantų kvapą ir supažindino vaikus su kitomis pirties paslaptimis.
         Antroji stovyklos diena buvo skirta liaudies instrumentams ir dainoms. Folkloro ansamblio „Austėja“ vadovė Auksė Nainytė su ansamblio narėmis panardino stovyklos dalyvius į žemaitiškų dainų ir kanklių garsų skambesį. Svarbiausia, kad atsirado gausus būrys norinčiųjų muzikuoti kartu. Dienos pabaigoje ansambliečių surengto koncerto metu stovyklautojai jau dainavo kartu. Tapo akivaizdu, kad muzika sujungia širdis. Pasitelkę Lazdynų Pelėdos receptų knygos receptus ir ten rastus sriubų virimo patarimus išsivirėme puikius pietus.
         Trečiąją stovyklos dieną išsiruošėme aplankyti Kuršėnų dvaro ir susipažinti su jo istorija. Juolab, kad Kuršėnuose palaidotas švietėjas, poetas, visuomenės veikėjas Laurynas Ivinskis paskatinęs seseris Sofiją ir Mariją Ivanauskaites rašyti.  Seserys tapo rašytojomis, pasirašinėjusios tuo pačiu Lazdynų Pelėdos slapyvardžiu, savo jėgas sujungę Lietuvybės ir tautinio atgimimo stiprinimui.  Apsilankėme ir Šiauliuose, kur Lazdynų Pelėdos brolis Gustavas Ivanauskas turėjo laimės mokytis tuometinėje gimnazijoje. Frenkelio vilos kieme grožėjomės rūmais ir nuostabiais rožynais. Aplankėme žymųjį auksu žibantį „Šaulį“, skirtą Saulės mūšio paminėjimui. Pasivaikščiojome prie Talšos ežero ir smagiai leidome laiką žaidimų aikštelėse. Dieną vainikavo apsilankymas kino teatre.
         Ketvirtąją dieną skyrėme knygnešių tematikai. Skaitėme ištraukas iš Lazdynų Pelėdos romano „Iki mirties“, kuriame puikiai aprašyta pasirinkimo dirbti tautos labui dilema, šį darbą lydėjusi katorgos ir caro pareigūnų žiaurių susidorojimų grėsmė. Džiaugėmės, kad lietus nesutrukdė žaisti senųjų folklorinių žaidimų. Žaidimo „Geny, geny lėk“ trys nugalėtojos buvo apdovanotos rašytojos Nijolės Kliukaitės-Kepenienės knyga „Verpėjėlė“.  Šią liepos savaitę gyvybe alsavo Paragių sodyba kaip ir prieš daugybę metų, kai vasaromis su savo vaikais į Paragius sugrįždavo rašytojos seserys ir skambėdavo juokas, dainos, gyvastimi prisipildydavo visi vienkiemio kampeliai bei namų kertės.
          Nuoširdžiai dėkojame projekto partneriams: Tryškių miestelio bendruomenės Dienos centro lankytojams ir darbuotojoms, kurių dėka stovyklautojai linksmai pramogavo, įdomiai mokėsi juostų pynimo, skaniai pietavo ir turiningai keliavo. Esame dėkingi Akmenės rajono meno mokyklos folkloro ansamblio „Austėja“ narėms ir vadovei Auksei Nainytei už kanklių muziką ir žemaitiškas dainas.
          Projektą „Sugrįžimai į Paragius“, kurio dalis buvo etnokultūros stovykla „Pažink savo kraštą pagal Lazdynų Pelėdos raštą“ finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Akmenės rajono savivaldybė.
          Informaciją parengė projekto ir stovyklos sumanytoja Akmenės rajono savivaldybės Akmenės krašto muziejaus padalinio Lazdynų Pelėdos memorialinio muziejaus vadovė Sandra Sakalauskienė.

              Fotografijos Ritos Balsienės

 

Akmenės rajono savivaldybės Akmenės krašto muziejus
 
Įmonės kodas 300629754
K. Kasakausko g. 17, LT-85367 Akmenė
Tel. (8 425) 55 075
El. paštas akmenesmuziejus@gmail.com
Banko sąskaita paramai: LT30 4010 0433 0020 7271​​​​​​​
www.akmenesmuziejus.lt
X